Ako založiť trávnik?

AKO ZALOŽIŤ TRÁVNIK?

Skončili ste s rekonštrukciou domu, máte dokončenú novostavbu, či iba spustnutý dvor?

Poradíme Vám ako dopestovať kvalitný trávnik.

 

Kvalitný trávnik dosiahneme iba na stanovisku, ktoré je zaliate slnkom. Všetky trávy milujú slnko, iba niektoré druhy tráv majú rady tieň príp. polotien. Stojí za zváženie, či do polotieňa nie je vhodné umiestniť iné rastliny, ktoré dodajú tomuto miestu iný ráz. Pozemok, na ktorom chceme dopestovať trávnik, by mal mať správny sklon a to z dôvodu vytvárania kaluží pri prudkých zrážkach. Ľahké zeminy zvládnu i príval vody, ťažké vytvárajú mláky a v týchto miestach trávnik začína zahnívať a tvorí žlté fľaky. Pri vysievaní trávnika sa môžeme rozhodnúť, či chceme mať trávnik okrasný alebo úžitkový. Na úžitkovom môžeme športovať, zabávať sa, tento trávnik nie je náročný na údržbu. Na okrasnom trávniku musíme rátať s vysokou mierou údržby a intenzívnej starostlivosti, je náchylný na ušliapanie. Už vopred pred založením trávnika je dôležité rozhodnúť sa, aký typ trávnika chceme mať a či sme schopní venovať sa trávniku naplno.

 AKÉ MNOŽSTVO OSIVA POTREBUJEME?

Odporúčaná dávka osiva trávy je 20-40g na štvorcový meter t. j. 2-4 kg na jeden ár vysievanej plochy v závislosti od toho ktorého druhu vysievanej trávy. V prípade, ak chceme mať hustý trávnik od začiatku pri výseve sa pohybujeme na hornej hranici potrebného množstva osiva.

Ideálny čas na výsadbu trávnika je jar, pôda nie je príliš prehriata, má v sebe dostatok vlahy. Pred samotnou sejbou je dôležité zničiť nežiadúce buriny, ktoré dokážu udusiť  trávnik. Máme dve možnosti a to mechanické zničenie burín a tou druhou je použitie herbicídov priamo na zelené časti burín. Dopadom herbicídu na listy burín preniká  herbicíd  priamo do rastlín, zastavuje sa fotosyntéza a buriny  v priebehu 2 týždňov uschnú.

Samotná príprava pozemku pozostáva z viacerých krokov. Prvým je odstrániť všetky väčšie či menšie kamene, konáre, jednoducho všetko, čo prekáža dokonalému rozrobeniu pôdy na jemnú štruktúru, druhým je samotné rozrobenie pôdy mechanizáciou s následným opakovaným vyčistením od kameňov a urovnanie pôdy hrabľami. Veľmi dôležitým krokom je utlačenie pôdy tak, aby nezostala nakyprená, pretože po vysiatí trávnika a následnom polievaní by prišlo k prepadávaniu neutlačenej pôdy a problém je na svete. Na utlačenie pôdy môžeme použiť širšiu dosku na ktorú sa postavíme  a utláčeme. Posledným krokom je jemné zrovnanie utlačenej vrstvy pôdy hrabľami. Až teraz môžeme pristúpiť k samotnej sejbe.

 AKO VYSIEVAŤ?

Ručné vysievanie je jednoduché a môžeme ho použiť pri menších plochách, pri plochách väčších je nutné použiť špeciálne sejačky. Ideálne je vysievať za bezvetria a semeno trávy  vysievať z malej výšky, dbáme na rovnomerné rozsievanie po celej ploche. Nezabudnime na štartovaciu dávku hnojiva.

Po vysiatí zapracujeme hrabľami semeno s hnojivom do pôdy a dôkladne uvalcujeme. Posledným krokom pri vysievaní je rovnomerné zavlaženie čerstvo vysiatej trávy a udržiavať povrch neustále vlhký, aby neprišlo k vyschnutiu klíčiacej trávy a  k  vytvoreniu prísušku. Približne o 10 dní  začne tráva klíčiť.

 

Ako postupovať ďalej v starostlivosti o novozaložený trávnik sa dozviete v nasledujúcom článku už čoskoro.