Čistá voda v bazéne?

MÁTE VODU V BAZÉNE ZDRAVOTNE NEŠKODNÚ?

 

 

Čistá a zdravotne neškodná voda v bazéne neznamená iba jej mechanické čistenie ale aj pravidelná chemická úprava. Kontrolovať vodu v bazéne je nutné aspoň raz týždenne,

v ideálnom prípade dvakrát.

 

MERANIE pH

 

Prvým krokom je zmerať hodnotu pH, tzn. určiť či je voda zásaditá alebo kyslá. Na zmeranie slúžia jednoduché kvapkové či prúžkové testery. Hodnota pH vody v bazéne sa musí pohybovať v rozpätí 7,0 až 7,4. Pri pH vyššom ako 7,4 sa znižuje účinnosť chlórových prostriedkov a môžu sa tvoriť mliečne zákaly. Pri hodnote pod pH 7 korodujú kovové časti bazéna a dochádza k dráždeniu očí a pokožky.

Na úpravu pH sa používajú špeciálne prípravky. Kontrolu pH robíme aspoň raz týždenne v prípade vyšších teplôt aj častejšie.

 

TVRDOSŤ VODY

 

Tvrdosť vody znamená súčet obsahu horčíka a vápnika vo vode zisťujeme ju kvapkovými testermi. Odporúča sa kontrolovať minimálne raz za mesiac. Na úpravu tvrdosti vody v bazéne používame špeciálne vyvinuté prípravky. Kontrolovať tvrdosť vody je potrebné pri napustení prípadne po každom dopustení bazéna.

 

CHLÓROVANIE VODY

Chlórovanie čiže dezinfekcia je najdôležitejším ošetrením bazénovej vody. Pri využití chlóru predstavujú najvhodnejšie riešenie chlórové tablety . Tie sa starajú o to, že chlór sa do vody vypúšťa postupne a v správnom množstve. Voda bude správne ošetrená a neškodná pre zdravie. Chlórovú tabletu sa odporúča umiestniť do plaváka (plávajúceho alebo pevného), kde sa môže nastaviť, ako rýchlo sa má tableta rozpúšťať. Hodnoty chlóru je tiež potrebné kontrolovať aspoň raz týždenne kvapkovým testerom.

Prípravky na meranie pH, tvrdosti vody a prípravky na chlórovanie vody si môžete zakúpiť v našej predajni.

Váš tím MÔJ SVET